Ha időnk engedi, akkor sokat kirándulunk Írországban. A múlt héten elhatároztuk, hogy ellátogatunk Wexfordba és környékére. Nekem nagyon tetszenek a világítótornyok, már gyerekkorom óta szeretnék megnézni egyet közelebbről. Mivel tudtam, hogy Wexford környékén található Európa legrégebbi világítótornya, ezért nem is volt kérdés, hogy hová menjünk kirándulni.
Tintern Abbey misztikus története
A hely különleges emlékei még a groteszk emberi arcokat ábrázoló vízköpők is a külső falakon – 18 darab található belőlük.
A belépő 3euró/fő és ebben benne van az idegenvezetés ára is, az apátság területén egy helyes kis kávézó is van. Egy hatalmas park veszi körül, ha az idő is szép, akkor érdemes rövid túrára indulni az apátság körül.
Az apátság címe: Saltmills, Co. Wexford, a legkönnyebben New Ross irányából R734-es út vagy Wexford irányából közelíthető meg R733-as út.
Tintern Abbey
Hook Lighthouse – Európa legrégebbi világítótornyában
Életem egyik álma is teljesült, hisz eljutottam egy igazi világítótoronyba mégpedig a Hook-félszigeten hisz ez volt utunk második állomása. Az idő itt sem volt jobb, de talán még zordabbnak és különlegesebbnek nézett ki, mint napsütésben. A belépő ide 6 euró/fő és ez is tartalmaz idegenvezetést is. Barátságos idegenvezetőnk elmodta, hogy ezt is Pembroke grófja alapítptta, ugyanis itt futott záronyra hajója. A mai napig rendkívül veszélyes hely a hajósoknak a sok zátony és a kiszámíthatatlan tengeri áramlások miatt. 1172 óta működik, ma már természetesen teljesen automatizált, de a két utolsó világító toronyőr 1996-ban vonult nyugdíjba, az ő házuk ad otthont a kávézónak és ajándékboltnak. Sok érdekességet elmeséltek róla (pl, hogy régen szénnel fűtött lámpa világított benne) és felmehettünk kb. a ¾-ig a világítoronynak (ide kb. 130 lépcső vezetett) – sajnos a legtetejére nem lehet senkinek felmenni - még az idegenvezetőnk sem járt még ott. A kilátás pazar volt, annak ellenére, hogy hatalmas szél fújt és az eső is esett. Felejhetetlen élményben volt részünk, különösen nekem a nagy világítótorony rajongónak.
Hook Lighthouse
Jól esett utána a kávézóban egy finom forró csokira és sütire beülni, a gyerekeknek egy kis rajszobát is berendeztek, sőt hétvégenként még művészeti foglalkozásokat is tartanak. Természetesen egy mini Hook lighthouse-t is sikerült beszereznem az ajándékboltban, e nélkül nem is mehettem volna el onnan. Ha kedvünk tartja és az idő és szép érdemes végigautózni a Hook Ring elnevezésű autós túraútvonalon, ami követi a félsziget partját. Nekünk sajnos nem volt ebben részünk, mert a köd is leszáállt és szinte esti sötétség lett délután 4 után, de azért még annyi időnk volt, hogy a misztikus ködbe burkolózó Hook Church-nél megálljunk, teljes volt az élmény, amikor a távolban felharsant a világítótorony ködkürtje. Abban a pillanatban éreztem, hogy nem bántam meg, hogy 6 éve Írországba költöztünk, az ilyen élményekért érdemes utazni.
A Hook világítótorony 50km-re fekszik Wexfordtól az R734-es út végén.
Az első napunk ezzel eltelt és nem volt más hátra, mint elvezetni a Birchwood B&B-be, ami Wexford kertvárosában, Castlebridge-ben található, na de erről majd később, tehát folyt. köv.
Hook Church