Trim vára – normann lovagok, kivégzések, hűtlen feleségek…
Tegnap sikerült ellátogatnunk Trim Castle-ba.
Trim egy hangulatos kisváros Meath megyében, most éppen mindenfele útjavítások zajlottak, így kicsit macerásabb volt autóval megközelíteni a várat, de azért sikerült.
Kétféle jegyet árulnak: (ha emlékezetem nem csal)1.70 euróba került az egyik jegy, ezzel csak körbejárhatod a várat kívülről, fotózhatsz stb. Ha be szeretnél menni a várba, akkor a jegy 3.70-be kerül. Mi az utóbbit választottuk. A túra előtt még volt időnk fényképeket készíteni a vár körül. Nagyon impozáns, hatalmas vastag falai sok harcot, háborúskodást vészeltek át és szönyű kivégzéseknek volt tanúhelye.
Túránkat egy kedves idegenvezető lány vezette. Először megnéztük a vár alsó szintjét. Ott ő elmesélte, hogy a várat Hugh de Lacy normann lovag építtette 1172-73-ban a Boyne-folyó partján. A földszinten 3 makett mutatta be a vár építési fázisait a 12. századtól a 15. századig. Trim Castle egyébként az angol-normann uralom határát jelölő, Pale (palánk) egyik erőssége volt. A vár leglátványosabb, épségben legjobban megmaradt része óriás lakótornya. Ma is sejthető, hogy egykor milyen tekintélyt parancsoló volt a vár, mintegy 1 hektárnyi területet foglalt el.
Utunkat szűk, csigalépcsős folyosón folytattuk felfelé. (klausztrofóbiások inkább csak kívülről csodálják, meg az épületet) Hidakat építettek az egykori emeletek között, a magasból jól be lehetett látni az egész épületet. Egy hatalmas labirintus Trim vára, nem véletlenül építették ilyenre, az ellenség megtévesztése volt a cél.
Nekem a lakótorony bemutatása tetszett a legjobban. A vár ura ott lakott, az ő kiváltsága volt, hogy tűznél melegedhetett a toronyban. Ezenkívül csak egy kandalló volt az egész várban, mert nagyon féltek, hogy a vár felgyullad. Az ágya nem a földön állt, hanem emelvényen, akkoriban még nem ismerték a a szén-monoxidot, de a hatását már megtapasztalták. Valamint a bolhák sem ugrottak fel olyan magasra, mert ugye a normann lovagok nem a higiéniáról voltak híresek. A vár ura a tisztább lovagok közé tartozott, ő 3 hetente(!!!) legalább egyszer fürdött.
A torony után a a vár tetejére sétáltunk fel erőltetett menetben, 225db csigalépcsőn. Gyönyörű panoráma tárult a szemünk elé, (jó időben, ami itt ugye ritka), akár Dublinig is el lehet látni. Idegenzevezetőnk érdekes tötréneteket mesélt a várbeli kínzásokról, kivégzésekről.
A humánusabb kivégzési módok, közé tartozott, hogyha a bástyáról lelöktek valakit, a kevésbé humánus pedig a következő volt. Lefektették az elítéltet, egy nagy fából összetákolt lapot (természetesen jó nehezet) tettek a mellkasára. Annyi ennivalót adtak neki minden nap, hogy éhen ne halljon. Kéthetente újabb súlyokat pakoltak a mellkasára, így akár 1 évig is elélt és szenvedett a kliens.
A hűtlen feleségekre, sem várt jobb sors, ugye férfiak nem voltak hűtlenek abban az időben, csak a nők, tehát a feleséget büntették. Egy székre ültették a hölgyet, jó szorosan odakötözték, és bemerítették a Boyne-folyóba - amit egyébként Leprások folyójának is neveztek, mert oda dobálták be a leprások holttestét – majd kihúzták, ezt addig ismételték, amíg a halál be nem következett. A boszorkányok is hasonlóképpen jártak.
A kaloda szintén bevett szokás volt, csak annyival fokozták, hogy az ember fülét és ujjait a kalodához szegezték. Még a gyerekeket is szigorúan büntették, ujjkalodába zárták az ujjukat, és addig csavarták, amíg el nem tört és deformálódott.
Nem lehetett könnyű az élet a normann, ír várakban. Aki fehér paripán vágtató ápolt lovagokat képzel el, gyönyörű várakban – nos az csak a mesében létezett. De Lacy idejében Írországban Trim vára huzatos és hideg volt, tisztának sem mondható, barátságosnak még kevésbé nevezhető. Zord vilgában éltek, állandó harckészültségben.
A Rettenthetetlen című film számos jelenetét itt forgatták egyébként a várban és a környékén.
Mindenkinek ajánlom, hogy látogassa meg Trim várát, misztikus és félelmetes hely. Egy kicsit bepillantást nyerhetünk a múlt idők Írországába.